«
  1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Başkan Büyükakın; Rotanız iyilik olsun

Başkan Büyükakın; Rotanız iyilik olsun

baskan-buyukakin-rotaniz-iyilik-olsun.jpg

Kocaeli’ye eğitim amacıyla gelen uluslararası öğrencilere yönelik gerçekleşen “Evinize Hoş Geldiniz” programında duygusal anlar yaşandı

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ülkelerinden Kocaeli’ye eğitim amacıyla gelen uluslararası öğrencilere yönelik “Evinize Hoş Geldiniz” programı düzenledi. Antikkapı Restoran’da gerçekleştirilen programa yüzlerce yabancı öğrenci katıldı. Bütün insanların kardeş olduğuna dikkat çeken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın, “Rotanız iyilik olsun” dedi. Anlamlı etkinlikte farklı ülkelerden öğrencilerin performanslarıyla duygusal anlar yaşattı.

 

PROGRAMA YOĞUN KATILIM

Programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, Büyükşehir Koordinatörü Abdullah Köktürk, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Şemsettin Yıldırım, Gölcük Belediye Başkanı Av. Ali Yıldırım Sezer, Kocaeli İl Göç İdaresi Müdür Vekili Mehmet Kavuk, Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Nebi Karakoyun ve çok sayıda yabancı öğrenci katılım sağladı.

 

ŞEHRİMİZDE SİZLERİ MİSAFİR EDECEĞİZ

Seneler geçtikçe yeni öğrencilerin Kocaeli’ye geldiğini ve yine güzel dostluk, kardeşlik ve barış köprüleri kurulduğuna dikkat çeken Başkan Büyükakın “Yüzler değişiyor ama yüzlerdeki ifadeler değişmiyor. Gözler birbirine sevgiyle, kardeşlikle, mutlulukla. barışla bakıyor. Şehrimizde sizleri misafir edeceğiz. Yeni gelen arkadaşlarımız için misafir ne demek? Bir süre sonra daha anlamlı hale gelecek. Belki ilk anda misafir kelimesi size belki bir kelime olarak anlam ifade edecek. Ama buradaki eğitim hayatınızı tamamladıktan sonra bir misafir ve misafirperverliğin ne demek olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Onu ancak yaşadıktan sonra anlarsınız’’ dedi.

 

KENDİNİZİ YABANCI HİSSETMEMENİZ İÇİN

Misafir öğrencilerle bir araya gelmekten son derece mutlu olduğunu belirten Başkan Büyükakın, kendi hayatından kesitler anlatarak tavsiyelerde bulundu. “Sizin burada kaldığınız süre zarfında kendinizi yabancı hissetmemeniz için tüm kurumlarımızda birlikte elimizden geleni yapacağız” diyen Başkan Büyükkakın, “Peki niye böyle bir şey yapıyoruz? Büyükşehir Belediyesi yurt dışından eğitim için Kocaeli'ye gelmiş öğrencilerin burada mutlu olması için niye bu kadar uğraşıyor? Çünkü biz şöyle düşünürüz. Bizim milletimizin değerler sisteminde insanlar yaratılışta kardeştir’’ ifadesini kullandı.

 

SİZLERLE BİRLİKTE DÜŞÜNMEK İSTİYORUM

‘Hepimiz kardeşiz.’ Vurgusu yapan Başkan Büyükakın, “Bu kısmı belki şimdiye kadar düşünmemiş olanlarınız vardır. Şöyle bir düşünün. Bazen bizim burada farklı etnik yapılardan arkadaşlarımız oluyor bu kentte. Türkiye'de. Farklı farklı etnik kimliklerden insanlar oluyor. Onlarla sohbet ederken onlara sorduğum soruyu şimdi sizlerle birlikte düşünmek istiyorum. Burada farklı ırklardan farklı renklerden dünya coğrafyasından insanlar var değil mi? Geriye doğru yürütün bakalım. Bi önceki kuşağı, ondan önceki kuşağı, ondan önceki daha önceki. Ta en öncekine bir gidin bakalım. Hz. Adem'le Havva’ya kadar varın. Hz. Adem'le Havva Amerikalı mıydı? Afrikalı mıydı? Asyalı mıydı? Avusturalyalı mıydı? Nereliydi? Hangi ırktandı Hz. Adem ile Havva. Hiç bunu düşündünüz mü? Hz. Adem ile Havva ilk insanlar. Hangi ırktandı? Bir ırkları yoktu değil mi? Demek ki esasen en başta en başta buradaki herkes birbirini akrabası, kardeşi hepimizin dedesi, büyükannesi aynı buradaki herkesin büyükdedesi ve büyükannesi aynı. Buradaki herkes kardeş dünyadaki diğer insanlara da öyle değil mi?” ifadelerine yer verdi.

 

BÜTÜN İNSANLAR YARATILIŞTA KARDEŞTİR

‘Dünyadaki bazı insanlar diğer insanları derilerindeki renginden dolayı gözlerinin renginden dolayı, ırklarından dolayı, hangi milletten, hangi memleketten olduklarından dolayı ayırırlarsa adil bir şey yapmış olurlar mı?’ sorusuna Başkan Büyükakın, “Olmaz değil mi? Bu dünyanın en ilkel şeyi olur. Öyle değil mi? Yani biz birini derisinin renginden gözünün renginden beyaz oluşunda siyah oluşunda falanca Ulus'tan oluşundan dolayı ayırırsak büyük ya da küçük görürsek biz aslında dünyanın en ilkel yaklaşımını göstermiş olur muyuz? Bu apayrı bir ilkellik olmaz mı? Olur değil mi? O halde bir kere orada buluşacağız. ve bütün insanlar arasında büyük babaları ve büyükannelere itibariyle birbiriyle akrabadır.” şeklinde konuştu.

 

İYİ BİR İNSANSA O İNSAN DEĞERLİDİR

Bir insanı diğerinden iyi ya da kötü yapan üstün ya da alçak yapan aslında o insanı iyi bir insan olup olmadığı ile alakalı olduğunu vurgulayan Başkan Büyükakın “Bir iyi bir insansa o insan değerlidir. Bir insan kötü bir insansa o insan değersizdir. Çok uzun konuşmayacağım ama sizlerden biraz daha sabırla beni dinlemenizi istiyorum. Bir şey daha söyleyeceğim şimdi. Az önce dedim ki Hz Adem'le Havva bizim büyük annemiz ve büyük babamız. Oradan hepimiz birbirimize kardeşiz. Şimdi iki şeye dikkat etmenizi istiyorum. Hz Adem ve Havva'nın iki tane oğlu var. O iki oğlundan birinin adı Habil öbürünün adı Kabil. Hz Adem bir peygamber. Habil de peygamberin oğlu Kabil de peygamberin oğlu. Babanız Peygamber bile olsa sizin için hiç bir faydası yok. Burada da kafanız net mi? Net Babanız Peygamber bile olsa siz Kabilin yolundan gidiyorsanız kötülüğü seçtiyseniz hiçbir kıymeti yok. Hangi ırktan olduğunuz olsun babanızın kim oldu ananızın kim oldu hiçbir değeri yok. Sizi değerli kılan şey iyilik yolunda mı gidiyorsunuz? Kötülük yolunu mu seçtiniz? Oradaki duruşunuz iyiliğin yanında mı duruyorsunuz kötülüğün yanında mı? Barış'ın yanında mı duruyorsunuz? Savaşın yanında mı? Kardeşliğin yanında mı duruyorsunuz? düşmanlığın yanında mı? Dünyayı yaşanmaz bir hale getiren insanların yanında mı duruyorsunuz? Dünya yaşanabilir diyenlerin yanında mı? Bu soruları siz çoğaltın. Şöyle düşünün ve şu soruyu kendinize sormaktan hayatınızı bundan kalan kısmında artık asla vazgeçmeyin” dedi

 

DÜNYADAKİ BÜTÜN İNSANLAR KARDEŞTİR

Her biriniz insanlığın iyiliği için adalet için barış için kardeşlik için çalışmaya devam edilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Büyükakın “Başka bir dünya mümkün mü? Barışın, adaletin, kardeşliğin güzelliklerin daha çok olduğu dünyanın daha huzurlu ve mutlu olduğu başka bir dünya mümkün mü? Evet mümkün ve evet mümkün değil bu ayrımın cevabını ne verecek. Bu ayrımın cevabını bizim ne yaptığımız verecek. Kader demeyin. Çünkü kader dediğiniz şey aslında bizim yapıp ettiklerimizin toplam sonucu siz yapıyorsunuz. Öteki yapıyor. Digeri yapıyor. Tüm bunların toplamı aslında kader diye başımıza gelen şey. Mesela karbon emisyonunu kontrol edersek dünyayı yaşanabilir bir yer olmaya devam eder ama biz tam tersini yaparsak bu dünyada yaşanabilir bir hal mümkün olmayacak. O halde sizlerden sadece şunu istiyorum. Burada eğitim aldığınız sürede hayatınızın bundan sonraki dönemlerinde bu söylediklerimi unutmayın. Bir yaratılışta dünyadaki bütün insanlar kardeştir. İki babanızın ananızın kardeşlerinizin milletinizin aslında hiçbir önemi yoktur. İyi misiniz? Kötü müsünüz? İyiliğin yanında mısınız? Kötülüğün yanında mısınız? Asıl olan sizi değerli kılacak olan ya da değersiz kılacak olan tek ölçü budur. Onun için hep diyorum ki rotanız iyilik olsun.” İfadelerini kullandı

 

ROTANIZ BARIŞ OLSUN.

Başkan Büyükakın “Şöyle bir düşünün. Bu adam akşamın saat yedisinde evinde çocuğu var eşi var oturup sohbet etmek istedikleri dostlar var. Niye zorla konuşmaya iki kelime daha fazla anlatmaya çalışıyor diye düşünün. Şunu için bunu yapıyorum. İyilikte bulaşıcıdır. Kötülükte bulaşıcıdır. İyiler daha çok iyiliği bulaştırırlarsa kötülüğe hakim gelecekler. Ben ne kadar çok insana sözümü duyursam ne kadar çok insanın iyilik yolunda yürümenin insanlık hayrına olduğuna dikkat edersem dünyalar kadar iyi bir yer olur. Neme lazım dersem bana ne ben keyfime bakayım dersem yarın Dünyanın içine düşeceğim kötülükten sorumlu olarak bunun vebali benim de olur. Onun için size derdimi anlatmaya çalışıyorum. Rotanız insanlık olsun. Rotanız kardeşlik olsun. Rotanız Barış olsun. Peşinden koştuğunuz yegâne değer adalet olsun. Adaletin peşinden koşarsanız adaletten başka bir şeyi ölçü almazsanız insanların kim olduğu değil ne yaptığını iyilik mi yaptı, kötülük mü yaptığının tek ölçü olduğunu düşünürseniz o zaman bu dünyanın daha güzel bir yer olması için sizlerde bir şeyi değiştirebilirsiniz” şeklinde konuştu.

 

EVİNİZDE GİBİ HİSSEDİN.

Dünyadaki bütün büyük değişimler aslında tek tek insanların küçük küçük adımları ile başladığına dikkat çeken Başkan Büyükakın “Benim yapacaklarımla dünyamı değişecek demeyin. Dünyayı değiştiren insanlar dünyayı daha güzel hale getiren insanlar aslında iyilik için mücadele eden insanlardır. Sizlerin de dünyanın daha iyi bir yer olması için kendi gücünüz ölçüsünde mücadele etmeniz gerektiğini sizlerden yaşça daha büyük bir büyüğünüz olarak sizlere tavsiye etmek istiyorum. Bu şehirde keyif içinde yaşayın. Bu şehirde güven içinde yaşayın. Bir derdiniz olursa bizim arkadaşlarımızla temas edin. Evinizde gibi hissedin. Buranın Belediyesi geldiğiniz şehirdeki belediye gibi sizin yanınızda olacak. Buranın Valiliği geldiğiniz yerdeki devlet kurumu gibi sizin yanınızda olacak. Sizi düşünen aileleriniz nasıl düşünüyorlarsa Bizler de sanki siz bizim evlatlarımızmış gibi sizleri düşüneceğiz. Bundan emin olun. Çünkü biz biliyoruz ki buradaki herkes Aslında Adem'le Havva'nın torunları yani kardeş sizler de bizim evlatlarımızsınız.” Dedi.

 

DÜNYADA İYİLİK HAKİM OLMUŞTUR.

Hep birlikte büyük bir iyilik hareketini başlatılmasını isteyen Başkan Büyükakakın “Bütün hareketler böyle başlamıştır. İnanmış insanlar, iyiliğin peşinden koşan onun mücadelesini veren insanlar sayesinde dünyada iyilik hakim olmuştur. İnşallah sizler de hem burada yaşadığını süre zarfında hem de ülkelerinize döndüğünüzde ya da dünyanın neresinde olursanız olun iyiliğin peşinde koşarsınız. İyiliğin mücadelesini verirseniz ve insanlığın iyiliği için kendi çapınızda kendi gücünüzde bir şeyler yaparsınız. Daha iyi bir dünya mümkün. Daha adil bir dünya mümkün. Lütfen buna inanın ve kendiniz bunun için bir şeyler yapın. Bunu yapmaya başladığınızda şehrinizin ülkenize güzelleştiğini göreceksiniz. Ben sizlerin burada bu kültürle ilişki kurmanızı bu kültürü tüm dünyaya yaylanızı burada eğitim aldığınız süre zarfında sadece eğitim aldığınız alanın değil şehirdeki diğer ilişkilerinde peşinde olmanızı sizlerden isteyeceğim. Gittiğiniz zaman ülkemize geri döndünüz zaman buradan dostluklarınız devam etsin arkadaşlıklar kurun hatta evlilik bağları kurun. Buraya gelip gidenler olsun buradan gelin damatlar gelsin damatlar gitsin. Çünkü buradaki herkes birbirini kardeşim burası bir güzelliğe vesile olsun. Burada iş kurun buradaki arkadaşlarınızla ülkenizde iş kurun.

 

KALPTEN KALBE BİR İLİŞKİ VARDIR

Kocaman bir dünya ailesi olmayı yabancı öğrencilere tavsiyede bulunan Başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın “Bu temennilerim zannediyorum sizin de yüreğinize dokunuyor. Çünkü insanlık yürekten konuşursa O zaman biz buna Türkçede Vicdan diyoruz. Allah bizleri yaratırken yüreğimize bir terazi koymuş onun adına Vicdan denmiş. Ne olursa olsun yüreğinize sorduğunuzda size doğrunun ne olduğunu söylüyor. Yüreğinize sorarak yolunuzu bulun. Pusulanız da buradaki vicdandır. Vicdanınızı pusula ettiğiniz müddetçe hayatınızda mutlu olacağınızı göreceksiniz ve yüreğinizden konuştuğunuzda karşıdaki insanların aynı sesi duyduğunu sizin sözünüzü anladığını göreceksiniz. Ben sizin bunu anladığınızı biliyorum. Kalpten kalbe bir ilişki vardır. Bu köprülerin ebedi köprüler olmasını, kardeşlik köprüleri Barış köprüleri olmasını temenni ediyor” şeklinde konuştu.

 

KOCAELİ’MİZİN BİRER FAHRİ TEMSİLCİSİ OLACAKLAR

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Nebi Karakoyun “Büyükşehir Belediye Başkanımıza sıcak ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Yakın ve çok uzak ülkelerden eğitim için şehrimize gelen öğrencilerimiz eğitimleri sonunda Türkiye’mizin ve Kocaeli’mizin birer fahri temsilcisi olacaklar. Kocaeli’nin modern bir şehir olmasından ve sosyal yaşamın canlılığından dolayı zorlanmayacaklarına inanıyorum. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.

 

DÜNYAYI DAHA GÜZEL HALE GETİRECEKTİR

Kocaeli’nin Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olduğuma dikkat çeken Ürdünlü öğrenci Atallah Alrawashdeh “Bu güzel Kocaeli’ye biz kültürlerimizi yansıtırken aynı zamanda Kocaeli ve Türk kültüründe çok şey öğreniyoruz. Mesela büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öpmek. Mesela mancarlı pide, pişmaniye, mısır ekmeği çok güzel saymakla bitmez. Bizler biliyoruz ki Kocaeli ve Gebze Teknik Üniversitelerinde almış olduğumuz eğitimler kendimizi ülkelerimizi ve dünyayı daha güzel hale getirecektir. Bir de biliyoruz ki aslında Osmanlı hatırası olan bu topraklarda unuttuklarımızı yeniden hatırlıyor ve bu hatırlama daha güzel günlerin gelecekte olduğuna dair bize ümit vermektedir” şeklinde konuştu.

 

RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Program boyunca sahneden renkli görüntüler eksik olmadı. Farklı ülkelerden öğrencilerden Gürcistanlı Levani Kamashidze Halk Oyunu Performansı, Afrikalı Öğrenciler Yöresel Dans Performansları ile Khadım (Senegal), Juliana (Madagaskar), Rahma (Nijerya), Yacoub (Çad), Francky (Kamerun), İbrahim (Gine) Acharuli Dansı, Azerbaycanlı Armin Türker de Tar performansı sergilediler. Uluslararası öğrencilerinden Türkçe şarkı performansı Yusuf Ruanda Hamda (Hindistan), Jordi (Gana), Patrick (Ruanda) Carina (Mozambik) öğrencinin okuduğu şarkılar program boyunca salondakileri alkış aldı. Yabancı öğrenciler ayrıca yöresel kıyafetler ve kültürlerini tanıttı.

 

YABANCI ÖĞRENCİLER KOCAELİ’Nİ SEVDİ 

Konuk olan yabancı misafirler, Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın misafirperverliği, şehir ve ülke tanıtımı için sağladığı desteklerden çok etkilendiklerini belirtti. Kendi ülkelerinde böyle bir desteği bırakın Belediye Başkanı’nın kendisini bile göremediklerini söyleyen konuklar, samimiyeti ve nezaketi için Başkan Büyükakın’a teşekkür ederek yaşadıkları şehirlerden getirdiklerini hediye ettiler.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Haber Yıldız Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *